Δελτίο τύπου

Διοργάνωση επιμορφωτικής ημερίδας "Φωτογραφία, αφήγηση, εκπαίδευση" στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (16/3/2016)

Ποια είναι η σχέση της φωτογραφίας με την αφήγηση; Διαθέτει η φωτογραφία αφηγηματικότητα  ή απλά «φυλακίζει» στιγμές του πλούτου του κόσμου και της ζωής; Έχουν κοινά «αφηγηματικά στοιχεία» οι δύο τέχνες; Πώς αξιοποιήθηκε η φωτογραφία από τους συγγραφείς ως ερέθισμα και άντληση ιδεών και στοιχείων για το στήσιμο ενός ολόκληρου μυθοπλαστικού σύμπαντος; Μπορεί η φωτογραφία να χρησιμοποιηθεί δημιουργικά στην εκπαίδευση; Σε αυτά και άλλα ερωτήματα θα δώσουν απαντήσεις ειδικοί ομιλητές στην ημερίδα που διοργανώνει το Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Η Ημερίδα είναι συνδιοργάνωση του Εργαστηρίου Λόγου και Πολιτισμού Π.Θ. (Κατεύθυνσης Λογοτεχνίας και Παιδικού Βιβλίου), του  Πανελλήνιου Όμιλου Φίλων της Αφήγησης (ΠΟΦΑ), των Γραφείων Σχολικών Συμβούλων Πρωτοβάθμιας και Προσχολικής Εκπαίδευσης Ν. Μαγνησίας, και της φωτογραφικής ομάδας OramaPhotos  και έχει την ευγενική υποστήριξη του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Βόλου.

Το θέμα της ημερίδας είναι:

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΑΦΗΓΗΣΗ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

και θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέατρο «Δ. Σαράτσης» (παραλιακό συγκρότημα, κτίριο «Αλ. Δελμούζος», 3ος όροφος) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στο Βόλο, στις

16 Μαρτίου 2016, στις 18:00.

Ο τίτλοι των εισηγήσεων έχουν ως εξής:

Φωτογραφία, αφήγηση και δημιουργική γραφή, Τασούλα Τσιλιμένη, Αν. Καθηγήτρια Π.Θ.,

Φωτογραφία και αφήγηση: φανερές αποκλίσεις και υπόγειες συγκλίσεις, Ηρακλής Παπαϊωάννου, Διευθυντής Μουσείου φωτογραφίας Θεσσαλονίκης,

Χίλιες λέξεις ή μια σιωπή, Κωστής Αντωνιάδης, Καθηγητής ΤΕΙ Αθήνας,

Μαθητικές δράσεις φωτογραφικών αφηγήσεων, Νικόλαος Γραίκος, Διδάκτωρ, Σχολικός Σύμβουλος Ν. Πιερίας,

Η φωτογραφία ως μέσο αφήγησης στην εκπαιδευτική διαδικασία: ένα παράδειγμα εφαρμογής στην ιστορία της ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου, Ιωάννης Κοϊνάκης, εκπαιδευτικός.

Η είσοδος στην ημερίδα είναι ελεύθερη.

Στο πλαίσιο της Ημερίδας θα πραγματοποιηθούν και δυο εργαστήρια (15:30-17:30) με περιορισμένο αριθμό συμμετεχόντων κατά προτεραιότητας εγγραφής.

Εργαστήριο Α’: Εισαγωγή στη συνειρμική φωτογραφική αφήγηση, Γιάννης Στρατουδάκης & Νατάσα Καρακατσάνη

Εργαστήριο Β’: Οργανώνοντας φωτογραφικές μαθητικές δράσεις φωτογραφικών αφηγήσεων, Νικόλαος Γραίκος

Πληροφορίες/εγγραφές για τα εργαστήρια: καθημερινά από 10:00-12:00 (εκτός Τετάρτης). Επικοινωνία με την κ. Ελένη Κονταξή στο τηλ. 24210 74744 ή στο e-mail Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Στο χώρο της ημερίδας θα εκτίθενται φωτογραφικά έργα μαθητών/τριών της ΣΤ΄ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου, που δούλεψαν ομαδικά και με εμψυχωτές τους εκπαιδευτικούς Παλαμιώτου Β. και Χαρατσή Κ., τη διευθύντρια του σχολείου Μουζαλά Δ. και τη σχολική σύμβουλο Αργύρη Β.